Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Aktif Bank Başarı Hikayesi

Aktif Bank Başarı Hikayesi

 
Aktif Bank

 

Cem Erol
Aktif Bank Storage and Backup Manager

 

Şirket Adı : Aktif Yatırım Bankası A.Ş.

 

Çözüm ve Hizmetler
Dell Technologies Data Domain
GlassHouse Yönetilen Yedekleme Hizmeti
GlassHouse Monitoring as a Service

Türkiye'nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyetlerini sürdüren Aktif Bank, veri yedekleme ve iş sürekliliği operasyonunu tek bir noktada birleştiren kapsamlı projesinde GlassHouse ile çalışmayı tercih ediyor.

 

Aktif Bank:

Türkiye'nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyetlerini sürdüren Aktif Bank, iştirakleriyle birlikte bini aşkın çalışanı, inovatif iş modelleri ve dijital kanal yatırımları ile 10 milyondan fazla müşterisine hizmet veriyor. Banka; N Kolay, Passo Mobil, AnkaraKart Mobil gibi finansal teknoloji tabanlı uygulamaları ile dijital inovasyon odaklı alanlarda öncü bir rol üstleniyor.

İhtiyaç ve proje kapsamı neydi?

Altyapı dönüşüm süreci kapsamında çok daha çevik, merkezi yönetimi oldukça kolay ve verimli bir veri yedekleme kurgusu hedefleyen Aktif Bank, teyp/kaset operasyonlarını gündeminden çıkaran yenilikçi çözümler için GlassHouse ile birlikte çalışıyor.

Bu çalışmalar kapsamında Aktif Bank’ın yedekleme altyapısı, yüzde 70’e varan pazar payı ile günümüzün en başarılı veri yedekleme çözümü olan Dell Technologies Data Domain ile güçlendirildi. GlassHouse’un Dell Technologies ürün ve çözümlerine yönelik Titanium Partner seviyesindeki uzmanlığı ve birikimi ile entegre ettiği Data Domain çözümü, ortaya koyduğu veri sıkıştırma performansı ve yedeklerin birden fazla veri merkezi arasında transfer edilebilme kapasitesi ile altyapıyı farklı bir seviyeye taşıdı.

Aktif Bank’a özel sağlanan hizmet ile veri yedekleme ve depolama operasyonlarının lisans ve envanter yönetiminin tüm operasyonu GlassHouse tarafından yürütülecek şekilde kurgulandı. Bu kapsamda maliyet ve kapasite bazında yapılan uzun dönemli planlama ve projeksiyonlar ile lisans maliyetlerinde önemli oranda tasarruf sağlandı.

Aktif Bank bilişim altyapısı, GlassHouse’un 20 yıla varan yedekleme operasyonu tecrübesi ile tekrar optimize edilerek çok daha yalın hale getirildi. Tekrar kurgulanarak yalınlaştırılan sistem pek çok iş yükünden arındırıldı.

 

Neden GlassHouse?

Aktif Bank Veri Yedekleme ve Depolama Yöneticisi Cem Erol, ihtiyaç duydukları çözümleri ve GlassHouse’dan aldıkları hizmeti şöyle tanımlıyor:

“Bilişim altyapımızın değişimi ve dönüşümü konusunda radikal bir politikamız var. Teknik ekibi güçlü, finansal altyapısı sağlam, değişime hızlı uyum sağlayabilen, proaktif, operasyonel yükümüzü tanıyan ve bunu hafifletmek için bizimle aynı dili konuşabilen bir yol arkadaşı arıyorduk. Bu noktada GlassHouse'un sektörel tecrübelerini ve referans projelerini de gördükten sonra birlikte güvenle yola çıkabileceğimize kanaat getirdik.

PoC sürecinden itibaren GlassHouse’un teknik danışmanlık, yönlendirme ve mevcut sistem analizinden oldukça memnun kaldık. Presales ekibi ve diğer tüm teknik danışmanlar ile her an dirsek temasında, sürekli pozitif ve pürüzsüz bir iletişim sağladık. Bu aşamada yapılan detaylı analiz ve planlamalar sayesinde önümüzdeki yılları oldukça net bir şekilde görebiliyoruz. GlassHouse ile birlikte entegre ettiğimiz çözümler ve politikalar ile yüzde 50 maliyet tasarrufu elde ettik.
 
Sahip olduğu güçlü finansal yapı sayesinde GlassHouse, hizmet fiyatlandırmasının Capex yerine Opex olarak gerçekleştirilmesine imkân tanıyor. Bu sayede biz de yatırım maliyetlerimizden yüksek oranda tasarruf etme imkânı yakaladık. Bunun bir diğer getirisi ise işletme içindeki pek çok satın alma ve onay sürecinden arınmamız oldu. Bu avantaj, yalnızca teknik ekiplerimizin günlük operasyonlarını rahatça yapabilecekleri bir alan açmakla kalmadı, finans, satın alma ve operasyon gibi pek çok farklı departmanımızın iş yükünü de hafifletti.  Her yıl satın alınması gereken lisans bakımı, lisans artırımı, donanım bakımı ve yenilenmesi, yedekleme operasyonları gibi hizmet kalemlerini ise 5 yıllık bir süre için tek bir satın almayla tamamladık.

Hız ve çeviklik bugün tüm organizasyonların edinmek isteği temel nitelikler. Bu kapsamda GlassHouse uzmanlığı ile entegre ettiğimiz Dell Technologies Data Domain çözümü, tüm kaset operasyonlarından arınmamızı sağladı. Bu çözüm ile edindiğimiz yedekleme hızı, kapasitesi ve sıkıştırma oranları endüstri standartlarının üstünde bir noktaya ulaştı.

GlassHouse’un bize sunduğu bir diğer avantaj ise ‘Monitoring As a Service’ hizmeti oldu. Bu hizmet sayesinde sistem izleme süreçlerini 7 gün 24 saat olacak şekilde GlassHouse ekibiyle yürütüyoruz. Böylece çok daha üst seviyede raporlama becerileri kazandık. Yedekleme altyapımızı, depolama ve yedekleme politikalarımızı, altyapı büyüme planlarımızı ve monitoring süreçlerimizi, Opex fiyatlandırma ve yönetilen hizmet modeli ile tek bir iş ortağı üzerinden yürütmek büyük bir güven ve rahatlık sağladı. GlassHouse ile ortaya koyduğumuz bu çalışma modelinin bankacılık ve finans sektöründeki BT yönetimi uygulamaları için ileriki dönemde pek çok organizasyon için örnek model oluşturacağını düşünüyoruz.”
 

 


GlassHouse çözümleri ile ilgili sorularınızı bilgi@glasshouse.com.tr adresine e-posta atabilir, detaylı bilgi almak için +90 (850) 885 0175 no’lu Ücretsiz Danışma Hattımızı arayabilirsiniz.  

 

Bu ya da diğer projelerimizle ilgili detay bilgi almak ister misiniz? Sizi arayalım!

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız