Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Başarılı bir Kubernetes Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir Kubernetes Stratejisi Nasıl Oluşturulur?Günümüzün kurumları, altyapılarının karmaşıklığını ve maliyetini basitleştirip düşürürken daha fazla etkinlik, esneklik ve çeviklik elde etmek için bulut modeline geçmektedir. İçinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında, çeviklik hiç bu kadar önemli olmamıştır. Buluta yapılan bu geçiş, kurum genelinde otomasyonun benimsenmesini hızlandırmış ve şirketler genellikle DevOps ve çevik çalışma yöntemleriyle uyumlu olarak konteynerler dahil olmak üzere birçok ilgili teknolojileri benimsemeye başlamıştır. Konteynerler, uygulama kodlarının bir dizüstü bilgisayardan buluta kadar her yerde çalıştırılabilmesi için kitaplıklar ve bağımlılıklar ile ortak yollarla paketlendiği yürütülebilir bir yazılım birimidir. İşletmeler yüzlerce veya binlerce konteynere sahiptir ve operasyon ekiplerinin konteyner dağıtımını, ağ oluşturmayı, ölçeklenebilirliği ve kullanılabilirliği planlaması ve otomatikleştirmesi gerekir. Bu yüzden, konteyner düzenleme ihtiyacı, herhangi bir rekabetçi ve ölçeklenebilir bilgi teknolojileri altyapısında gereklilik haline gelmiştir. Kubernetes’in bir kurumsal bilgi teknolojileri organizasyonunda değerini kanıtladığı yer ise tam olarak burasıdır.

Bu yazıda, bir kuruluşun üretkenliği ve iş değerini artırmak için Kubernetes’i benimserken nasıl bir strateji oluşturması gerektiğinden ve karşılaştığı en yaygın zorluklardan bahsedeceğiz.
 

BAŞARILI BİR KUBERNETES STRATEJİSİ NASIL OLUŞTURULUR?

Bulutta devreye alınan konteynerler çoğaldıkça operasyon ekipleri bunları takip edebilecekleri bir yönteme ihtiyaç duyarlar. Aksi halde işleri daha iyi hale getirebilmek için kullanılan araçlar, daha büyük zorluklar yaratabilir ve durum yönetilemez hale gelebilir. Bu problemi çözmek için orkestrasyonu sağlayacak bir düzenleme konseptine ihtiyacımız gerekecektir. Kubernetes ise tam bu noktada devreye giren bir orkestrasyon aracıdır. Tüm Kubernetes bileşenleri yönetimi düzene sokmak amacıyla oluşturulmuş araçlardır ancak Kubernetes’in doğru kurulumu ve yapılandırması o kadar da basit değildir. Bu yüzden iyi bir strateji oluşturulması gerekmektedir. Bu yüzden kurumsal Kubernetes strateji oluştururken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

  • Kurumsal Kubernetes stratejisi oluşturmaya ilk olarak Kubernetes’in kurumunuzun neresinde kullanılacağını ve önümüzdeki on sene boyunca ne şekilde değişebileceğini düşünmekle başlamak gerekir. Son iki yıl içerisinde Kubernetes’e erişim aşırı kolaylaşmıştır. Açık kaynaklı araçlar Kubernetes kümelerinin edinilmesini ve versiyonlarının yükseltilmesini çabuk ve kolay bir hale getirmiş, bulut sağlayıcıları da Kubernetes’i hosted bir hizmet şeklinde sunmaya başlamışlardır. Amazon Web Services, Microsoft Azure ya da GlassHouse kullanan herhangi bir ekip birkaç dakika içerisinde bir Kubernetes kümesi edinebilirler.
  • Oluşturulacak stratejiye hangi ekiplerin öncülük etmesi gerektiği belirlenmelidir. Stratejiye kimin öncülük etmesi gerektiği sorusunun tek bir cevabı olmasa da başarılı ekipler genelde kurumun çeşitli kesimlerinden yetenekli insanları bir araya getirip gereksinimleri belirlemek amacıyla iş birliği yaparlar. Konteyner stratejisine öncülük yaptığını sık sık gözlemlediğimiz iki ekip; geliştiricileri ve DevOps tarafını desteklemekten sorumlu paylaştırılmış hizmetler ekibi ve bilişim platformlarından sorumlu ana bilgi teknolojileri ekipleridir.
  • Stratejiye kim öncülük ederse etsin önemli sorulardan biri BT platformunun temel getirilerinden olan inovasyon kolaylığını kötü yönde etkilemeden ne ölçüde standardizasyon yapılabileceği sorusudur. Kubernetes stratejinizi oluştururken dağıtılmış yönetim anlayışının en iyi yanlarından olan yeterli kontrol ve yönetimi harmanlayarak uyumluluğun sağlanması ve tekrarlayan işleri azaltmayı garanti edebileceği fikri her zaman bir köşede tutulmalıdır.
  • Kubernetes’e geçişte bazı kurumsal planların aksayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kurumunuz konteyner kullanımını artırmaya karar verdiyse Kubernetes, BT stratejinizde kritik bir noktaya oturacaktır. Bu yüzden Kubernetes’in bir yandan devam eden diğer projeleri nasıl etkileyeceğini de hesaba katmak önemlidir. Devam eden diğer projeler kaçınılmaz bir biçimde etkilenecektir. Ayrıca Kubernetes stratejisi oluşturuyorsanız bir noktada stratejinizin kurumunuzun eskiden kalmış mevcut iş yüklerini nasıl etkileyeceğine de karar vermeniz gerekir.
  • Kubernetes stratejilerinin kritik parçalarından biri de ekiplerinizin Kubernetes’ten daha çok faydalanacak şekilde nasıl eğitilebileceğine karar vermektir. Ekibinizin bilgi seviyesi ne olursa olsun ya Kubernetes kullanımı ya da yönetimi konusunda eğitim görmesi gerekecektir. Neyse ki aralarında Rancher’ın da bulunduğu çok sayıda Kubernetes eğitim sağlayıcısı ve internet kursları mevcuttur. Aralarında en iyileri CNCF’nin Kubernetes için dağıttığı iki temel sertifikaya yönelik eğitim verirler. Kubernetes Yöneticisi Sertifikası (CKA) programı Kubernetes kümelerini yönetecek kişilere odaklanır ve Kubernetes Uygulama Geliştiricisi Sertifikası da ekiplerin Kubernetes üzerinde nasıl uygulama geliştireceklerini ve çalıştıracaklarını anlamalarına yardımcı olur.

 

Kerem Şuğle, Kıdemli Çözüm Mimarı

Yazıyla ilgili sorularınız için kerem.sugle@glasshouse.com.tr e-posta adresinden bana ulaşabilir, GlassHouse Container as a Service hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için +90 (850) 885 0175 no'lu Ücretsiz Danışma Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Diğer içeriklerimizle ilgili sizi haberdar etmemizi ister misiniz?

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız | Çerez Politikamız