Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Arzum Başarı Hikayesi

Arzum Başarı Hikayesi

 
 

Şirket Adı:
Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.

 
 

Sektör:
Tüketici Elektroniği - Perakende

 
 

Çözüm:

  • Managed Services
  • DR as a Service
  • Backup as a Service

 

 

 

Türkiye’nin en köklü küçük ev aletleri markalarından Arzum, yönetilen bulut ve iş sürekliliği hizmetleri ile tüm BT altyapısının yönetimini GlassHouse profesyonellerine emanet etti.

Türkiye’nin önde gelen elektrikli ev aletleri markası Arzum, 55 yıllık sektör birikimi ve tasarladığı ürünleriyle, güvenilir ve yenilikçi bir marka. Türkiye ve dünyada, gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, sıcak içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, ütü olmak üzere 6 farklı ürün kategorisinde 650 ürünüyle milyonlarca kişiye satış gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilklere imza atarak küçük ev aletleri sektörüne yön veren Arzum, tasarım ve inovasyonu vazgeçilmezi olarak görüyor. Bu vizyon ile, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada prestijli ödüllerin sahibi olan Arzum aynı zamanda Arzum OKKA markasıyla Türk kahvesi kültürünün dünyaya yayılımını da misyon edindi. 2020’nin son aylarında gerçekleşen ve rekor talep gören halka arz ile gücüne güç katan Arzum, dünya markası olma hedefiyle yeni başarılara imza atma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Arzum, ihracat yapan bir marka olmasının yanında e-ticaret operasyonları ile de oldukça kapsamlı ve karmaşık bir teknik operasyon yürütüyor. Son 5 yıldır yoğun şekilde dijitalleşme süreci yürüten marka, bilgi teknolojileri altyapısı ve işletme yönetim süreçlerinde bulut bilişimi oldukça yetkin bir şekilde kullanıyor.

Arzum, en yeni teknolojiye sahip Hiper Tümleşik (HyperConverged) BT bileşenlerinin temininden, IaaS ve hibrit bulut altyapısına, veri yedekleme altyapısının kurgusundan felaket kurtarma altyapısının oluşturulmasına kadar oldukça geniş bir kapsamda GlassHouse ile birlikte yol alıyor. Zengin bir sertifikasyona ve geniş tecrübeye sahip 80’i aşkın mühendisten oluşan teknik ekibiyle GlassHouse, Arzum’un tüm bilişim altyapısının yönetimini sağlıyor.

“Buluta taşıdığımız teknik operasyonumuzun kusursuz bir şekilde sürdürülebilmesi için işinin en iyisi olan uzmanlarla yol almayı tercih ettik. Bu kapsamda tüm altyapımızın yönetimini GlassHouse’a emanet ettik.”

Recep Çetin – Arzum Bilgi Teknolojileri Müdürü

Arzum neden yönetilen bulut ve iş sürekliliği modeline geçmeyi tercih etti?

Arzum, Bilgi Teknolojileri Müdürü Recep Çetin ihtiyaç duydukları çözümleri ve GlassHouse’dan aldıkları hizmeti şöyle tanımlıyor:

“Arzum olarak, satış yönetim süreçleri, elektronik belge akış sistemi, iş zekâsı uygulamaları, CRM uygulamaları, online satış kanalı, satış sonrası müşteri destek hizmetleri ve stok yönetimi gibi pek çok kurumsal sürecimizi bulut altyapısı üzerinde çalıştırdığımız kapsamlı bir BT operasyonu sürdürüyoruz. Kurumsal BT süreçlerimizde yazılım robotları ve makine öğrenme teknolojileri gibi en yeni ve ileri analitik uygulamalara da yoğun şekilde yer veriyoruz.

2020 yılında gerçekleştirilen halka arz işlemi ile kurum olarak herhangi bir altyapısal aksaklığa, veri kaybına ya da siber güvenlik zafiyetine kesinlikle tahammülümüz bulunmuyor. Bu anlamda, altyapı operasyonlarımızı çok daha çevik ve güvenli bir hale getirerek kusursuz bir şekilde yürütebilmek için yönetilen bulut altyapısına geçiş kararı aldık. Buluta taşıdığımız teknik operasyonumuzun kusursuz bir şekilde sürdürülebilmesi için ise işinin en iyisi olan uzmanlarla yol almayı tercih ettik. Bu kapsamda tüm altyapımızın yönetimini Glasshouse'a emanet ettik.

GlassHouse ile gerçekleştirdiğimiz bulut geçişinde, önceden yapılan proje planına tamamen sadık bir şekilde hareket edildiğini gördük. Bu sayede hiçbir aksaklık yaşamamakla birlikte, taşıma işlemini öngörülenden daha kısa sürede tamamlama imkânımız oldu. Tüm altyapının taşınması sadece 1 gecede tamamlandı. Tüm modüller teker teker yeni bulut altyapımıza taşındı ve ertesi sabaha kadar test süreçleri tamamlandı. Sabah saatlerinde ise altyapı hazır hale getirildi. Bu dönüşüm bize aynı zamanda pandemi döneminde de büyük bir esneklik de sağladı.  

Bunun yanında yürüttüğümüz operasyonun kapsamı nedeniyle sürekli teknik altyapımızda geliştirme yapmamız ve yoğun bir proje yönetimi sürecini idare etmemiz gerekiyor. GlassHouse’un uzmanlığı ile yönetilen hizmet modeline geçiş yapmamız, yetkin insan kaynağımızı daha katma değerli projelerde kullanabilmek için bize büyük bir özgürlük sağladı.  

GlassHouse’un sağladığı veri yedekleme ve felaket kurtarma hizmeti BT altyapımıza iş sürekliliği anlamında çok geniş kabiliyetler kazandırdı. Bu yetenekler, halka arz edilmiş bir şirket olarak korumakla yükümlü olduğumuz yatırımcı güveni ve değerini en üst seviyede sürdürebilmemize olanak sağlıyor. BT ekiplerimizle omuz omuza çalışan GlassHouse teknik profesyonelleri ile tüm altyapımızın yönetimini adım adım ve güvenli bir şekilde sürdürüyoruz. Türkiye ve farklı birkaç ülkede Satış Sonrası Servis operasyonu servisinin sürekliliğinin sağlanması, bu süreçte oluşan verilerin bütünlüğünün korunması ve entegrasyonların ayakta tutulması konularında da GlassHouse’un uzmanlığı ve katma değerli servisleri sayesinde içimiz oldukça rahat.
 

 

Bu ya da diğer projelerimizle ilgili detay bilgi almak ister misiniz? Sizi arayalım!

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları