Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Enerya Başarı Hikayesi

Enerya Başarı Hikayesi

 
Saruhan Türkmen

“Ortaya çıkan sonuçlar ve yapılan iyileştirmeler beklentilerimizin çok daha üzerinde oldu.”

Saruhan Türkmen
IT Müdürü

 

Şirket Adı:Enerya

 

Sektör: Enerji

 

Çözüm
Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

 

Sağlanan Avantajlar

 • Yedekleme altyapısında iyileştirmeler
 • Yedekleme sürelerinde  10 misline kadar iyileştirme
 • Geri dönüş sürelerinde 10 misline kadar iyileştirme
 • Daha çok sunucu yedekleyebilme
 • Daha güvenilir bir yedekleme altyapısı

 

Enerya, GlassHouse Türkiye danışmanlığında yaptığı Backup Health Check & Performance Tuning çalışması ile yedekleme ortamındaki hızları 10 misline kadar arttırdı.

Proje Özeti

STFA Yatırım Holding grup şirketi olarak 2003 yılında kurulan Enerya, doğalgaz dağıtımı, elektrik ticareti, doğalgaz ticareti ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet göstermektedir. Müşterilerine her anlamda hizmetin en kalitelisini vermeyi amaçlayan Enerya, GlassHouse Türkiye’den danışmanlık hizmeti alarak yedekleme ortamını analiz ettirdi ve iyileştirdi.

Neden bu proje ve GlassHouse?

Önemli verisi olan firmaların hemen hemen hepsinde kurulu bir yedekleme altyapısı ve düzenli bir yedekleme operasyonu var. Diğer taraftan bu konuda cevaplanması gereken çok sayıda soru var.

 • Mevcut yedekleme altyapısı olması gerektiği gibi mi?
 • Yedekleme altyapısına yapmış olduğumuz yüksek yatırımların geri dönüşünü olması gerektiği gibi alabiliyor muyuz?
 • Mevcut yedekleme yazılım ve donanımlarımızdan maksimum performansı sağlayabiliyor muyuz?
 • Yedekleme ve geri dönüş (restore) süreleri olması gereken sürelerde mi?
 • Geri dönüş zamanlarında gerçekten yedeklerden geri dönüş yapılabiliyor mu? Yedekten geri dönememe riskim var mı? Ne kadar var?
 • Dünyada ve Türkiye’de benzeri operasyonları diğer firmalar nasıl yapıyor?

Bu ve benzeri sorulardan yola çıkan Enerya IT Ekibi mevcut yedekleme ortamında durum ve performans analizi yapılmasına ve bu çalışma sonucuna göre iyileştirmeler yapılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili Enerya IT Müdürü Saruhan Türkmen şu bilgileri paylaştı:

“Yedekleme ortamındaki iyileştirmeler ile birlikte farklı platformlarda almış olduğumuz yedekleri tek bir platformda birleştirme imkânımız oldu.”

Çalışma sonucunda özellikle yedekleme süreleri çok kısaldı. 300-400 GB/saat ile yedeklenmekte olan veriler 3-4 TB/saat hızlar ile yedeklenmeye başladı. Özellikle yedeklemenin yoğun olduğu saatlerde bu hızların 12-13 TB/saat’e çıkması sağlandı. Ortamdaki en hızlı yedeklenenen sunucu 46 Mb/sn hızla yedeklenebilirken, bu sunucunun yedekleme hızı 297 Mb/sn’e çıktı. Mevcut ortamdaki çok sayıda sunucu 100 Mb/sn’nin üzerinde hızlarla yedeklenmeye başladı. Ayrıca altyapıdaki iyileştirmeler ile geri dönüş süreleri çok daha kısaldı.

Bu ya da diğer projelerimizle ilgili detay bilgi almak ister misiniz? Sizi arayalım!

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız