Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Otokar Başarı Hikayesi

Otokar Başarı Hikayesi

 
altug soydan

“GlassHouse Türkiye’nin uzman ekibinin desteği ve DELL TECHNOLOGIES’nin Avamar çözümüyle ihtiyaçlarımızı karşılayan bir yapıya kavuşturduğumuz yedekleme sistemimizle hayatımız kolaylaştı. 5-6 saate kadar inen yedekleme süresi içinde sunucu yedeklerimizi günlük olarak alabiliyoruz. Disklere kaydedilen yedeklerimize istediğimiz her an rahatlıkla ulaşabiliyor; güvenli bir şekilde saklandıklarından emin olabiliyoruz.”

Altuğ SOYDAN
BT Müdürü

 

Şirket Adı:OTOKAR

 

Sektör:Otomotiv ve Savunma Sanayii

 

Çözüm
DELL TECHNOLOGIES Avamar
 

Sağlanan Avantajlar

  • Yedekleme sürelerinde ciddi kısalma
  • Operasyonel verimlilik ve kontrol
  • Merkezi ve güvenilir bir yedekleme yapısı

 

Otomotiv ve Savunma Sanayii’nin önde gelen üreticilerinden Otokar; GlassHouse Türkiye danışmanlığında DELL TECHNOLOGIES Avamar çözümüyle yeniden yapılandırdığı yedekleme sistemiyle 24 saatten uzun süren sunucu yedekleme operasyonunu 5-6 saate düşürdü; verilerinin yedeklerini de tekilleştirme teknolojisi ile güvenli disklere almaya başladı.

Proje Özeti

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963’ten beri kendi teknoloji, tasarım ve uygulamalarıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyor. Toplu taşımacılık alanında otobüs, savunma sanayii için taktik tekerlekli ve zırhlı taktik araçlar; nakliye ve lojistik sektörü için treyler üreten Otokar; Sakarya’da 552.000 m²’lik alana kurulu fabrikasında 2.600’e yakın çalışanıyla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Otokar, ayrıca Türkiye’nin ana muharebe tankı altay’ın da ana yüklenicisi olarak görev alıyor.

Sektörünün öncü şirketlerinden Otokar, çalışmalarının tüm süreçlerinde teknolojiden etkin bir şekilde yararlanıyor.  Otokar BT ekibi, iş sürekliliğini sağlamak, üretim kalitesini artırmak, ve yedekleme sistemini en gelişmiş teknolojiye kavuşturmak amacıyla GlassHouse Türkiye danışmanlığında DELL TECHNOLOGIES Avamar çözümüyle bir yedekleme projesi gerçekleştirdi.

Neden bu proje ve GlassHouse?

Otokar BT ekibi; hızlı yedek alabilecek, geri dönüşleri en kısa sürede yapabilecek, ve verileri tamamen güvenli bir ortamda saklayabilecek bir sistem oluşturmayı hedefliyordu. Otokar BT Müdürü Altuğ Soydan, GlassHouse Türkiye danışmanlığında, Koç Topluluğu içinde yaygın olarak kullanılan DELL TECHNOLOGIES Avamar çözümüyle  yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu projeyi hayata geçirirken temel amacımız, yedekleme operasyonumuzu en ileri teknoloji olan tekilleştirme algoritmalı çözüme taşımak; yedekleri teybe kıyasla çok daha güvenilir bir ortam olan disklerde tutmak, ve 25-26 saat süren sunucu yedekleme sürelerini kısaltmaktı.  Sistemimizi tüm bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılandırırken; Glasshouse Türkiye ile yapmış olduğumuz bakım anlaşması kapsamında aldığımız hizmet ile sürekli olarak da geliştiriyoruz. Yaşanan herhangi bir sorunda açtığımız çağrılara GlassHouse Türkiye’nin uzman ekibinin hızlı geri dönüş desteğiyle çözüm buluyor ve kesintisiz iş sürekliliğini sağlamış oluyoruz.”

Sağlanan Avantajlar

Otokar’ın bu projeyle birlikte sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanıyor:

  • Günlük yedeklemeyi büyük sorun haline getiren ve önceleri bir günden fazla süren sunucu yedekleme işlemi 5-6 saate kadar indi.
  • Geri dönüş (restore) işlemi kolay yönetilebilir bir yapıya kavuşturuldu; tüm işlemler kolaylaştı ve hızlandı.
  • Güvenilir ve riskleri minimize edilmiş bir yedekleme altyapısı kuruldu.
  • Yedekler, geri dönüş riski fazla olan teyp kartuşlar yerine güvenli disklere alınmaya başlandı.
  • Yedekleme alanınında deneyimli ve uzman GlassHouse Türkiye ekibiyle bakım anlaşması yapıldı ve sistemin sürekli kontrol altında tutulması sağlandı.

GLASSHOUSE Türkiye Hakkında

Glasshouse Türkiye;  finans-bankacılık, sigorta, telekom, lojistik, üretim, perakende gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen büyük kuruluşlarına yedekleme, sanal teyp kütüphaneleri, tekilleştirme, arşivleme ve veri depolama konularında çözüm ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Çözümlerinde DELL TECHNOLOGIES teknolojisini kullanan GlassHouse Türkiye, yetkin teknik kadrosu ve yüksek iş hacmiyle DELL TECHNOLOGIES’nin en üst seviye iş ortağı statüsü olan Velocity Signature Solution Center Partner konumuyla birlikte BRS (Backup and Recovery Systems) çözümlerinin de ana iş ortağıdır.


 

Bu ya da diğer projelerimizle ilgili detay bilgi almak ister misiniz? Sizi arayalım!

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları