Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Siber Kurtarma Hizmeti

Siber Veri Kurtarma Çözümümüz ile siber saldırılardan sonra da veriniz güvende

 

NEDEN SİBER VERİ KURTARMA?

Veri, internet ekonomisinin geçerli para birimidir ve korunması, gizli tutulması ve anında erişilebilmesi elzemdir.

Sektör ya da kurum büyüklüğü fark etmeksizin siber saldırılar sürekli bir biçimde şirketlerin ve devletlerin verilerini tehdit altında bırakmakta, ciro ve prestij kaybına ve yüksek maliyetli yasal cezalara çarptırılmalarına yol açmaktadırlar. Siber suçun şirket başına yol açtığı yıllık maliyet ortalaması 2018 yılında 13 milyon dolara yükselmiş olup sadece son 5 yıl içerisinde %72 gibi inanılmaz bir artış göstermiştir.

 

SİBER KURTARMA VE FELAKET KURTARMA (FKM) FARKLIDIR

Geçen yıllar içerisinde ülkemizde pek çok işletme üretim (production) veri merkezinin günlük yedeğini almakla yetinmeyip, özellikle coğrafi felaketlerden kurtulma amacıyla Felaket Kurtarma Merkezleri (FKM) de kurmuşlardır. FKM projeleri işletmeleri deprem, elektrik kesintisi gibi felaketlerden korurken, siber saldırılardan işletmelerin verilerini koruyamazlar. Modern ransomware saldırılarında, saldırganlar özellikle veri yedekleme operasyonlarını hedeflemektedirler. Bu durumda işletmelerin sadece FKM ile yetinmeyip Siber Kurtarma Merkezleri (SKM) yatırımı da yapmaları gerekmektedir.

 

Siber Saldırılara Karşı Verinizi Siber Kurtarma Merkezi ile Savunun

Modern bir siber veri kurtarma çözümünün beş bileşeni vardır:

(1) Veri İzolasyonu 

Amacı: Kurumsal ve yedek ağlara bağlı bulunmayan ve sadece uygun yetkisi bulunan kullanıcıların erişebildiği izole bir veri merkezi ortamı.

(2) Otomatik Veri Kopyaları ve Hava Boşluğu (Air Gap)

Amacı: Güvenli bir dijital kasa dairesinde saklanacak ve üretim/yedekleme ortamı ile bu kasa arasında operasyonel bir izolasyon oluşturacak süreçlerle sonradan ransomware tarafından değiştirilemeyecek veri kopyaları oluşturulması.

(3) Akıllı Analitik ve Araçlar

Amacı: Güçlü analitik aracılığıyla kasa dairesinin güvenli ortamında Machine Learning ile tüm verilerin endekslenmesi ve analiz edilmesi. Verinizin kötü amaçlı yazılımlardan (örneğin ransomware) etkilenip etkilenmediğini anlamak ve gerekirse düzeltme amaçlı araçlarla desteklenebilmesi için otomatik bir biçimde veri bütünlüğünün kontrol edilmesi.

(4) Veri Kurtarma ve Düzeltme İş Akışları ve Araçları

Amacı: Olay sonrasında dinamik geri döndürme süreçleri ve mevcut veri kurtarma prosedürlerinizle veri kurtarmayı sağlamak

(5) Çözüm Planlama ve Tasarlama

Amacı: Kurtarma Süresi Hedefi (RTO) ve Kurtarma Noktası Hedefi (RPO) belirlemek ve de kurtarma işlemini aksatmadan yürütebilmek için kritik verilerin, uygulamaların ve diğer hayati önem taşıyan varlıkların seçilmesinde uzman yönlendirme.

 

Sorun: Siber saldırılar veri odaklı şirketlerin düşmanıdır

Çözüm: GlassHouse'dan Dell EMC PowerProtect Cyber Recovery Solution

Dell EMC PowerProtect CRS kritik verileri izole etmek, şüpheli faaliyetleri tespit etmek ve veri kurtarma işlemini hızlandırmak için etkinliği kanıtlanmış, modern ve akıllı koruma yöntemleri sunar. Bu sayede olası bir ransomware saldırısından sonra hızla normal iş akışınıza dönmenizi sağlar.

PowerProtect Cyber Recovery Solution: Siber tehdit riskini azaltmak için etkinliği kanıtlanmış, modern ve akıllı koruma

  • Siber Felaket Kurtarma Merkezi: Yaratılan veri kurtarma kasası, içeriden düzenlenmişler de dahil olmak üzere siber saldırılara direnç göstermenizi sağlayan çok katmanlı bir koruma sağlar. Kritik verileri saldırının yapıldığı ortamdan uzaklaştırarak bunları veri merkezinin korunmuş ve de erişim için çok faktörlü kimlik doğrulaması gerektiren, ayrı güvenlik yetkileri isteyen bir kısmında fiziksel bir biçimde izole eder. Ek önlemler arasında ağın izolasyonunu sağlayan ve ele geçirilmiş olabilecek idari ara yüzleri devre dışı bırakan otomatikleştirilmiş operasyonel bir hava boşluğu (air gap) bulunur. PowerProtect CRS production sistemleriyle kasa arasındaki senkronizasyonu otomatik hale getirir. Kilit koruma politikaları sayesinde kopyalanan veri asla değiştirilemeyecek hale gelir. Bir siber saldırı durumunda çabucak verinizin temiz bir kopyasını belirleyebilir, kritik sistemlerinizi kurtarabilir ve işlerinizin yeniden işler hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • CyberSense Yazılımı: PowerProtect CRS, ransomware gibi siber saldırılar veri merkezinin içine sızdığında bozulan veriyi belirlemeye yardımcı CyberSense yazılımını tam anlamıyla sistemiyle bütünleştiren ilk çözümdür. Bu yenilikçi yaklaşım tüm içeriğin endekslenmesini sağlar, yüzden fazla içerik odaklı parametrenin analiz edilmesini sağlayan Machine Learning kullanır ve fidye yazılımlar (ransomware) nedeniyle bozulmuş olabilecek verileri tespit eder. CyberSense %99,5 etkinlikle bozuk verileri bulabilir, böylece bir yandan işiniz açısından kritik içeriği korurken tehditleri tespit etmenize ve saldırı vektörlerini tanılamanıza yardımcı olur. Bunların hepsini de kasa dairenizin güvenliğinde gerçekleştirir.
  • Veri Kurtarma ve Düzeltme: PowerProtect CRS otomatikleştirilmiş veri kurtarma ve geri yükleme prosedürleriyle iş açısından kritik sistemlerin çabucak ve güvenilir bir biçimde yeniden çevrimiçi olmasını sağlar. PowerProtect Data Manager'a ait ve Dell EMC NetWorker Veri Kurtarma kullanan müşterilerin de erişebileceği bir diğer özellik de doğrudan kasada gerçekleştirilen otomatik kurtarmadır.
  • Çözüm Planlaması ve Tasarımı: GlassHouse Danışmanlık Hizmetleri iş yerinizde hangi kritik sistemlerin korunacağını tespit edilmesine ve ilişkili uygulama ve hizmetlerin belirlenebileceği bir bağımlılık haritası çıkarmaya yardımcı olmalarının yanı sıra bunların kurtarılması için gereken altyapıyı da belirlemeniz konusunda da destek olurlar. Bu hizmet kurtarma gereksinimleri ve tasarım alternatifleri de oluşturur, ayrıca bir yandan verinizi analiz edecek, barındıracak ve koruyacak teknolojileri tespit ederken bir yandan da bir iş planı ve proje gerçekleşme takvimi hazırlar.

Hayati öneme sahip verinizi siber saldırılardan korumanın yolu etkinliği kanıtlanmış ve modern çözümlerden geçer. GlassHouse'un sunduğu PowerProtect CRS sağlamlığından emin olunan veriyi çabucak tespit edebilmenizi ve güvenle geri yüklemenizi, böylece bir siber saldırı sonrasında işlerinizi normal bir biçimde yürütebilmenizi sağlayabilir.

Kaynak: Accenture Siber Suçun Maliyeti Araştırması 2019

Kaynak: Accenture Siber Suçun Maliyeti Araştırması 2019

Kaynak: Marsh & Microsoft Global Siber Tehdit Algısı Araştırması 2019

 

GlassHouse Siber Kurtarma Hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz? Formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

Siber Kurtarma Çözümleri hakkında daha detaylı bilgi almak ister misiniz?
Hemen Görüşelim
Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız | Çerez Politikamız