Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Kubernetes Platformu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kubernetes Platformu Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerKubernetes, başarılı bir şekilde uygulandığında konteynerlerin dağıtımını, ölçeklendirmesini ve işlemlerini otomatikleştirmek için harika bir DevOps çözümüdür. Ancak yanlış uygulanması durumunda, altyapı yönetimine ek bir karmaşıklık katmanı eklenmesine sebep olabilir.

Aşağıda doğru Kubernetes platformu seçiminde aklınızda bulundurmanız gereken en önemli noktalar incelenmiştir:

Üretime Hazır Platform

Üretime hazır bir platform, yapılandırma sorunları olmadan ihtiyacınız olan tam otomatik özelliklere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Üretime hazır olmanın önemli bir özelliği güvenliktir. Kubernetes’in kendisi güçlü güvenlik özelliklerine olsa da bu özellikleri kurumsal sisteminize bağlayabilecek bir sağlayıcı bulunması önemlidir. Üretime hazır olma aynı zamanda çözümün, tüm yönetim görevlerini yerine getireceği anlamına gelir. Burada otomasyon anahtardır. Otomatik yedekleme, kurtarma, geri yükleme vb. hususlar sağlanmamışsa bunu yapmak size düşer ve Kubernetes yapılandırması için yoğun kaynak harcamış olursunuz.

Geleceğe Hazır Platform

Bulut ve yazılım daha karmaşık hale geldikçe, sistemi barındırdığınız yerin sistem performansını etkilemesi oldukça olası bir durumdur. Uygulamalarınız, yeni barındırma ortamına uyarlamaya gerek kalmadan her yerde ve her yerde çalışabilir olabilmesi için Kubernetes ve temel altyapısının kapsamlı yapılandırması gerekecektir. Bu yüzden Kubernetes platformunuzun bu özellikleri destekleyebileceğinden ve ileride ihtiyaç duyduğunuzda bunları yapılandırmanıza yardımcı olabileceğinden emin olmanız gerekmektedir.

Yönetim Kolaylığı

Bir Kubernetes kümesini yönetmek zordur ve çeşitli beceri setlerinden yararlanılması gerekmektedir. Bunun en önemli nedeni, Kubernetes’in kümenizde neler olduğunu anlamak için çevirmeniz gereken bir yığın ham bilgi üretmesidir. Sorunları önlemek için erken tespit ve müdahale şarttır. Kubernetes’in size söylediklerini çözemezseniz sorunların önlenmesi imkansız hale gelebilir.

Fazla kaynak harcanarak sorunlar çözülebilir ancak ham verileri analiz etme sorununu ortadan kaldıran bir Kubernetes platformu belirlemek işletmeler için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Otomatikleştirilmiş akıllı izleme; hatalar, olaylar ve uyarılar hakkında önemli bilgiler sağlayabilir, böylece ekibiniz iç görüye sahip olabilir.

Son olarak, işletmelerin Kubernetes yolculuğunun sorunsuz olmasını sağlamak için 7/24 destek ve eğitim sağlayabilecek bir tedarikçiye sahip olması da oldukça önemlidir.

Kubernetes, konteyner okestrasyonu için en önemli seçimdir ancak işletmeler İşletmeler Kubernetes’in evcilleştirilmesi gereken karmaşık bir canavar olduğunun farkında olmalıdır.

Bu nedenle, Kubernetes’i kendi başınıza kurma, çalıştırma ve yönetme kararını vermeden önce iki kez düşünmek gerekir. Kubernetes’i üretimde çalıştırmak söz konusu olduğunda Kubernetes’in çözdüğünden daha fazla sorun yaratabilecek birçok durumu göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Bu yüzden doğru bir Kubernetes Platformu seçimi hayati öneme sahiptir.
 

YÖNETİLEN BULUT HİZMETLERİ


Yönetilen bulut hizmetleri, işletmelerin her konuda uzman olma zahmetine girmeden bulut bilişimin gücünden yararlanmasına olanak tanır. Yönetilen bulut hizmetlerinde geçiş, bakım ve optimizasyon dahil olmak üzere bir müşterinin bulut platformunun kısmi veya tam yönetimi sağlanır. İşletmeler, yönetilen bir bulut hizmeti sağlayıcısı kullanarak bulut kaynaklarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilir. Yönetilen bulut hizmetleri dış kaynak kullanımı, işletmelerin yeni işe alma ve eğitim maliyetlerinden kaçınmasına da olanak tanır. İşletim sistemi olarak yönetilen bulut ortamı kullanan kurumsal bir Kubernetes platformunu, BT ekosisteminin istikrarından ve güvenliğinden ödün vermeden uygulamaların en verimli şekilde yönetilmesine, çalıştırmasına ve geliştirilmesine olanak tanır.

Kerem Şuğle, Kıdemli Çözüm Mimarı

Yazıyla ilgili sorularınız için kerem.sugle@glasshouse.com.tr e-posta adresinden bana ulaşabilir, GlassHouse Container as a Service hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için (850) 885 0175 no’lu Ücretsiz Danışma Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Diğer içeriklerimizle ilgili sizi haberdar etmemizi ister misiniz?

Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız | Çerez Politikamız